Lista produktów producenta: TON

TON jest jednym z najstarszych PRODUCENTÓW MEBLI GIĘTYCH na świecie. Specjalizuje się w produkcji stołów i krzeseł. Historia  firmy sięga roku 1861, kiedy Michael Thonet położył kamień węgielny pod budowę pierwszej  fabryki w Bystrice pod Hostynem.

TON jest jednym z najstarszych PRODUCENTÓW MEBLI GIĘTYCH na świecie. Specjalizuje się w produkcji stołów i krzeseł. Historia  firmy sięga roku 1861, kiedy Michael Thonet położył kamień węgielny pod budowę pierwszej  fabryki w Bystrice pod Hostynem. Następnie rozpoczął produkcję KRZESEŁ GIĘTYCH, które zrewolucjonizowały wzornictwo, produkcję i dostępność krzeseł na świecie.

Dzisiaj TON jest prywatną spółką akcyjną z siedzibą w Czechach, kultywującą tradycję mebli giętych, ale też wprowadzającą na rynek nowe trendy i projekty w produkcji mebli. Obecnie produkty TON są eksportowane do ponad 60 państw na całym świecie. Corocznie prezentuje nowości z asortymentu na prestiżowych TARGACH BRANŻOWYCH, np.: Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, IMM w Koloni, czy 100% Design w Londynie. Opracowując nowe modele, firma współpracuje ze znanymi krajowymi i zagranicznymi projektantami – min. z Włoch, Niemiec, Szwecji. TON jest marką docenianą i lubianą przez architektów, właścicieli i administratorów hoteli, restauracji, kawiarni, jak również indywidualnych klientów.

Historia

Stolarz , wynalazca i projektant mebli Michael Thonet  (1796-1871), pochodzący z Boppart w pobliżu Koblencji ( Niemcy), zbierał doświadczenia w rodzinnych stronach, później w Wiedniu, a następnie osiedlił się na Morawach. W roku 1849 założył firmę pod nazwą  GEBRUDER  THONET ( Bracia Thonet), a następnie zbudował zakłady produkujące meble gięte w Korycanach (1856) i w Bystrice pod Hostynem (1861) oraz Vsetin.

Fabryka w Bystrice pod Hostynem była największą wśród fabryk THONETA, była jednocześnie miejscem zamieszkania Michaela oraz co najważniejsze - centrum projektowania i eksportu produktów na rynki światowe. Jeden z pierwszych projektów – krzesło nr 14 - jest produkowane w naszej fabryce od 1862 roku - już 149 lat.

Nieustanny i szybki rozwój firmy GEBRUDER THONET, doprowadził w 1923 roku do przekształcenia w spółkę akcyjną THONET- MUNDUS, współwłaścicielem został austriacki koncern fabryk meblowych MUNDUS. Po II-giej Wojnie Światowej, w 1946 roku nastąpiła nacjonalizacja czeskiej części koncernu, firma powróciła do nazwy THONET. W roku 1953 firma została ostatecznie przemianowana na TON ( skrót od „ fabryki mebli giętych” w języku czeskim) z siedzibą w Bystrice pod Hostynem. Firma produkuje nieprzerwanie, w tym samym miejscu od 150 lat. Wówczas i dzisiaj, TON był i jest jednym z głównych producentów wysokiej jakości, drewnianych mebli giętych w Europie. Niezależnie od tego faktu, rozwija produkcję najwyższej jakości krzeseł stolarskich, projektowanych przez uzdolnionych projektantów z wielu krajów Europy.

Technologia

Technika gięcia drewna w kąpieli parowej, jest stosowana w Bystrice pod Hostynem od 150 lat. Meble z drewna bukowego poddawane są obróbce termicznej parą wodną – drewno staje się plastyczne - a następnie wyginane. Ręcznie wyginane oparcia, nogi i inne elementy - nie tylko najsławniejszych krzeseł Nr 14 i Nr 18 – umieszczane są następnie w metalowych formach, które zachowują ich pożądany kształt oraz zapobiegają pękaniu drewna. Po wysuszeniu i sezonowaniu, pięknie ukształtowane elementy z naturalnego drewna nadają się do dalszej obróbki.

Technologia gięcia przy użyciu pary wodnej jest również używana do formowania siedzisk, jednak ten proces jest już w dużym stopniu zautomatyzowany.

Więcej
Pokazuje 1 - 99 z 99 elementów